آسانسوری

سیم بکسل های آسانسوری یکی از سیم بکسل های پرکاربرد در صنعت تولید آسانسور و لیفتینگ کابین ها می باشد. برای استفاده از سیم بکسل آسانسوری باید به وزن کابین و سرعت موتور آسانسور یا بالابر توجه ویژه ای داشت تا با حوادث خاصی مواجه نشویم.
یکی ازپر استفاده ترین انواع سیم بکسل آسانسوری از نظر ساختار، سیم بکسل آسانسوری ۸ استرندی ۸X19 مغزی الیافی می باشد. این نوع سیم بکسل آسانسوری دارای قابلیت انعطاف پذیری بالایی می باشد و از مقاومت کششی بالایی نیز برخوردار می باشد.

معمولا در مرحله ی نهایی تولید سیم بکسل‌های آسانسوری یک لایه روغن زرد تمام سطح سیم بکسل را می پوشاند تا این نوع سیم بکسل کیفیت لازمه خود را حفظ کند.
برای بررسی کیفیت سیم بکسل آسانسوری معمولا باید سیم بکسل را را خم و سپس رها کنید. سیم بکسل آسانسوری با کیفیت باید به سرعت به حالت اولیه خود بازگشته و تغییر فرم ندهد. علاوه بر این مغزی کنفی سیم بکسل‌های آسانسوری نیز باید دقیقا در مرکز سیم قرار داشته و از داخل استرندها بیرون نزند.

 

انواع سیم بکسل‌های آسانسوری از لحاظ جنس مفتول مصرفی:

سیم بکسل آسانسوری کششی: این نوع سیم بکسل آسانسوری یکی از متداول‌ترین سیم بکسل‌های مصرفی آسانسوری می باشد که معمولا در مواردی که طناب مصرفی باید دارای دو ویژگی انعطاف و نیرو باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیم بکسل آسانسوری کششی با نیروی بسیار بالا: کاربرد این نوع سیم بکسل آسانسوری معمولا در مواردی است که به علت سرعت حرکت زیاد و یا ارتفاع زیاد، طنابی با نیروی گسیختگی اسمی بالاتری مورد نیاز است. همچنین این نوع سیم بکسل‌های آسانسوری می‌توانند در شیارهای با سایندگی بالا عملکرد بهتری داشته باشند.

سیم بکسل آسانسوری آهنی: معمولا از سیم بکسل آسانسوری آهنی بیشتر برای سیم بکسل‌های بالابر ها استفاده می گردد.این نوع سیم بکسل ها خاصیت کشسانی زیادی ندارند و تنها برای حمل بارهای سنگین می توان از آن ها کمک گرفت.