جرثقیل‌های دستی

جرثقیل‌ های زنجیری دستی مکانیزم موثر و بسیار ساده‌ ای دارند که به شما اجازه می‌‌ دهد بتوانید بارهای مختلف را به راحتی بلند کنید و تا ارتفاع مورد نظر خود بالا ببرید. قطعات استفاده شده در جرثقیل‌ های زنجیری دستی با فولادهای گرید بالا (که میزان سختی و دوام مناسبی دارند) تولید می‌‌ شود. بخش‌ های مختلف یک جرثقیل زنجیری دستی عبارتند از:

قلاب ها

قلاب‌ های استفاده شده در انتهای زنجیر بار برای آویزان کردن بار یا بستن تسمه به آنها کاربرد دارد. البته در بخش بالای جرثقیل هم یک قلاب وجود دارد که از آن برای آویزان کردن کل جرثقیل دستی استفاده می شود. این قلاب معمولا قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را در اختیار شما قرار می‌‌ دهد تا در زمان استفاده قدرت مانور بالاتری داشته باشید. البته فراموش نکنید که این قلاب باید به مکان هایی وصل شود که تحمل وزن جرثقیل و بار را دارند و برای آنها مشکلی پیش نمی آید.

مکانیزم بالابر

این بخش شامل قسمت‌ های مختلفی مانند گیربکس، چرخ دنده، ترمز برای جلوگیری از پایین آمدن ناگهانی، بدنه و محور یا شافت است. وظیفه این بخش انتقال و تبدیل نیروی وارد شده برای بلند کردن بار توسط جرثقیل است.

زنجیرها

جرثقیل‌ های دستی دارای دو زنجیر هستند که یکی آنها به بار متصل می‌شود. این زنجیر باید قدرت و درجه سختی بالایی داشته باشد تا بتواند شماره مورد نظر شما را بدون اینکه آسیب ببیند، حرکت دهد. زنجیر دوم دانه‌ های ریزتری نسبت به زنجیره بار دارد و کشیدن آن باعث به کار افتادن بخش مکانیزم شده و روند بلند کردن بار را برای شما انجام می دهد.

نحوه کار جرثقیل‌ های دستی بسیار ساده می‌‌باشد و از زمان‌ های قدیم نیز به شیوه‌ های گوناگون از اصول اولیه کاری آن پیروی می‌‌ کردند. این محصولات مانند یک اهرم ساده به شما اجازه می دهد که با انتقال دادن یک نیروی کوچک در فاصله زیاد، نیروی نهایی بیشتری را در سمت دیگر اهرم (که با بار درگیر است) دریافت کنید. البته در این تجهیزات وظیفه پیاده سازی مکانیزم کاری اهرم را زنجیرها و گیربکس انجام می دهند.

جرثقیل های دستی دارای انواع مختلفی هستند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو شما باید فاکتورهای مختلفی را در زمان خرید جرثقیل‌ های دستی مد نظر قرار دهید که یکی از مهمترین آنها عبارتند از:

– حداکثر وزن قابل تحمل

– ساختار و شرایط نصب سازگار با محیط کاری مورد نظرتان

– داشتن نسبت تبدیل مناسب؛ نسبت تبدیل ضریبی است که طبق آن نیروی وارد شده به ورودی مکانیزم بالابر، تبدیل به نیروی موجود در زنجیر بار می شود.

شما میتوانید در سایت نانو تجارت اطلاعات بیشتری در مورد محصولات کسب کنید و با انواع مختلف جرثقیل‌ های دستی آشنا شوید. این محصولات در مکانیکی خودرو، انبارهای مختلف که در آنها نیاز به جابجایی بارهای سنگین دارید، فروشگاه‌ های بزرگ، ساختمان سازی، سازه ‌ها کاربرد دارند. بهتر است قبل از اقدام به خرید، مزایا و معایب این محصولات را بررسی کنید. مزایای جرثقیل‌ های دستی عبارتند از:

– استفاده راحت

– تعمیر آسان و کم هزینه به دلیل ساختار داخلی ساده و در دسترس بودن بیشتر قطعات جانبی این محصولات

– قیمت بسیار پایین تر نسبت به نمونه جرثقیل‌ های هیدرولیک یا برقی

– راه اندازی راحت بدون نیاز به برق یا روغن و…

– اندازه کوچک

با این حال جرثقیل های دستی معایبی نیز دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

– برای استفاده از این محصولات شما باید یک تکیه گاه در ارتفاعی بالاتر از بار داشته باشید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.

– سرعت پایین تر نسبت به سایر جرثقیل‌ ها

– نسبت به سایر نمونه‌ های موجود در بازار، زمانی که قصد استفاده از آن را دارید باید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید.