درجه بندی یا گرید در سیم بکسل‌ ها و زنجیر‌ها

درجه بندی یا گرید در سیم بکسل‌ ها و زنجیر‌ها یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در زمان خرید این محصولات باید به آنها دقت داشته باشید. درجه بندی‌ های مختلفی که برای محصولاتی مانند زنجیر و سیم بکسل در نظر گرفته شده است، اول از همه به جنس مواد اولیه مورد استفاده در این محصولات بستگی دارد. کارخانجات مختلف سیم بکسل‌ ها و زنجیر‌ها را با استفاده از فولادهایی که خواص متفاوتی دارند تولید می‌‌ کنند تا در شرایط کاری مختلف بتوانید محصولی مرتبط با کاربرد خود پیدا کنید. به عنوان مثال فرض کنید که قصد جابجایی باری با وزن متوسط را دارید. در چنین شرایطی اگر به دنبال سیم بکسل یا زنجیر با درجه بندی یا گرید بالا باشید، هزینه زیادی باید برای خرید آنها متحمل شوید و از طرفی میزان قدرت و مقاومت محصول خریداری شده بیشتر از حد نیاز شماست. پس می‌‌توان نتیجه گرفت که درجه بندی‌ های مختلف در اصل نمادهایی هستند که با استفاده از آنها می توانید محصول مورد نظر خود را به درستی شناسایی و خریداری کنید.

 

برای سیم بکسل‌ ها در کشور ما بیشتر از معیار نیوتن بر میلیمتر مربع یا کیلوگرم نیرو بر میلیمتر مربع استفاده می‌‌ شود. اندازه گیری این پارامتر‌ها در تمام مراحل اولیه تولید سیم بکسل انجام شده است و به عنوان ویژگی محصول در اختیار مشتریان قرار می‌ گیرد تا در زمان انتخاب بتوانند راحت‌ تر محصول مورد نیاز خود را پیدا کنند. درجه بندی‌ هایی که برای سیم بکسل‌ ها در نظر گرفته می‌‌ شود عبارتند از:

 

سیم بکسل معمولی PS

 این محصولات دارای مقاومت کششی پایین تری نسبت به سایر انواع سیم بکسل هستند، ولی مقاومت خمشی و خستگی آنها نسبت به درجه بندی‌ های دیگر بهتر است. در بیشتر موارد این سیم بکسل‌ ها برای مهار بار یا نگه داشتن بخش های مختلف یک سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیم بکسل تقویت شده (IPS)

 یکی از پر استفاده‌ ترین سیم بکسل‌ ها می باشد که مقاومت خمشی و فرسایشی بالایی دارد.

 

سیم بکسل بسیار تقویت شده (EIPS)

 این نوع سیم بکسل در شرایطی استفاده می‌ شود که نیاز به مقاومت و قدرت بسیار زیادی داشته باشید.

 

سیم بکسل بسیار بسیار تقویت شده (EEIPS)

 مقاومت این سیم بکسل‌ ها نسبت به نمونه قبلی، حدود ۱۰ درصد بیشتر است. این محصولات بیشترین استفاده را در جرثقیل‌ های بنادر، معدن‌ها و… دارند.

 

 

نکته مهم: برای انتخاب هر کدام از این محصولات بهتر است با افرادی که دانش و تجربه کافی دارند مشورت کنید.


زنجیرهای فولادی بسته به ویژگی‌ ها و کاربردشان در دسته بندی‌ های مختلف قرار می گیرند. در ادامه برخی از گرید‌های پر استفاده زنجیرها را خدمت شما معرفی می‌‌کنیم:

 

– زنجیرهای تولید شده با استفاده از فولاد آبدیده با علامت P3 نمایش داده می‌ شوند.

– زنجیر‌های فولادی نرم را با نشان L2 می‌‌شناسند.

– زنجیرهای تولید شده با استفاده از فولاد آبدیده که مقاومت بسیار بالایی دارند، با علائمی مانند HA800 ،CM ،PWB ،۸۰۰ ،A شناسایی می‌‌ شوند. این محصولات در مواردی که نیاز به خواص فیزیکی بسیار خوب دارید، کاربرد دارند.

– زنجیرهایی که بر روی آنها علامت T نوشته شده است، قابل استفاده توسط ASTM هستند.

– زنجیر‌های فولادی گرید ۴۳ در صنایع چوب بری، کشاورزی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند، اما از آنها نباید برای بلند کردن بار استفاده کرد.

– زنجیر گرید ۳۰ برای مهار بار استفاده می‌ شود و برای بلند کردن بار قابل استفاده نیست.

– زنجیر گرید ۶۵ در مواردی به کار می‌ رود که قصد بستن بار را دارید.

– زنجیر حلقه بلند بیشترین استفاده را در صنایع کشتیرانی و مصارف سنگین دارد.