روغن سیم بکسل

روغن مخصوص سیم بکسل

یکی از پرکاربرد ترین لوازم در حمل و جابجایی بارها در صنایع مختلف، سیم بکسل ها می باشند. سیم بکسل ها معمولا به دلیل کاربردی که دارند، احتیاج به اقدامات مراقبتی برای افزایش طول عمر و کارکرد بهتر دارند. یکی از اقدامات مراقبتی در جهت کارکرد بهتر سیم بکسل ها، روغن کاری سیم بکسل می باشد.
روغن کاری سیم بکسل، سیم بکسل را می تواند در برابر آسیب های محیطی از قبیل: زنگ زدگی، فرسایش و خوردگی محافظت نماید.
یکی از چالش های پیش رو برای روغن کاری و نگهداری از سیم بکسل، یافتن یک روغن خوب برای سیم بکسل می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی روغن مخصوص سیم بکسل و مزایای آن بپردازیم…

چه روغنی مناسب نگهداری از سیم بکسل است؟

یکی از روغن هایی که معمولا برای روان کاری سیم بکسل ها استفاده می شود که بسیار هم تاثیرات بد و منفی ای در دراز مدت بر روی سیم بکسل می گذارد، گریس، روغن های هیدرولیک می باشد. دلیل این موضوع هم این است که، این روغن ها از لحاظ ترکیب مواد و ویسکوزیته تناسبی با آلیاژ به کار رفته در سیم بکسل ندارند و در آخر موجب آسیب رسیدن به سیم بکسل می گردد.

به طور متدوال برای روغن کاری سیم بکسل از دو نوع روغن استفاده میشود:

 1. نوعی روغن برای روانکاری لایه درونی و هسته سیم بکسل جهت کاهش اصطکاک طناب فولادی درون هسته ی سیم بکسل.
 2.  نوعی دیگر روغن برای محفظت از لایه خارجی سیم بکسل در برابر شرایط محیطی.

 روغن مناسب نگهداری از سیم بکسل

انواع روغن های سیم بکسل:

 1. روغن پترولاتوم:
  پترولاتوم نوعی روغن سیم بکسل است که به کمک افزودنی‌های مناسب، می تواند از سیم بکسل در برابر شرایط محیطی و نفوذ آب محافظت کند. ترکیبات روغن پترولاتوم شفاف می باشد که این قابلیت به تکنسین اجازه انجام بازرسی هنگام کار را می‌دهد.
 2.  روغن آسفالتی:
  دلیل نام گذاری این روغن به علت وجود ترکیبات آسفالتی در ساخت آن است که معمولا پس از کار با آن یک سطح سخت تیره و خشک بر روی سیم بکسل ایجاد می کند. از مزایای این نوع روغن نگهداری و استفاده طولانی مدت از آن جهت روانکاری سیم بکسل است.
 3. گریس مخصوص سیم بکسل:
  از انواع مختلف گریس برای روانکاری و روغنکاری سیم بکسل معمولا استفاده می گردد. معمولا از گریس ها برای نگهداری از لایه ی بیرونی سیم بکسل استفاده می شود و هرگز هسته ی سیم بکسل را با این مواد آغشته نمی کنند. ترکیبات این روغن‌ها شامل: صابون‌های سدیم، لیتیوم و آلومینیوم می باشند. این روغن توانایی حفظ و نگهداری از سیم بکسل در برابر خوردگی، اصطکاک و زنگ زدگی را دارا می باشد.
 4. روغن های سیم بکسل گیاهی:
  یکی از بهترین نوع روغن های سیم بکسل، روغن‌های گیاهی می باشند. از مزایای این روغن ها استفاده آسان از آن است. زیرا ترکیبات به کار رفته در این روغن ها از هرگونه نفوذ آب، سایش و خوردگی در سیم بکسل جلوگیری می‌کند. علاوه بر این یکی از ویژگی های مهم این نوع روغن حفاظت از محیط زیست می باشد.

 

انواع روغن های سیم بکسل

روغن سیم بکسل چه تاثیری بر کیفیت سیم بکسل خواهد داشت؟

به طور کلی طول عمر و عملکرد بهتر سیم بکسل تحت تأثیر چندین عامل از قبیل: نوع کار با سیم بکسل،نحوه ی مراقبت از سیم بکسل و محیط کار با آن قرار دارد.
این موضوع به این معناست که سیم بکسل ها می توانند با عواملی همچون روش‌های استفاده غلط، به شدت تحت فشار قرار گرفتن و نگهداری نامناسب آسیب زیادی ببینند وحتی غیر قابل استفاده گردند. حال اگر استفاده از یک دستگاه بر پایه ی سیم بکسل مانند آسانسور برای مدت طولانی ادامه یابد، پس از مدتی باید کابل‌ها و سیم بکسل‌های مورد استفاده شده در آسانسور آ باید تمیزکاری، ترمیم و روغن کاری شوند.
معمولا هنگام کار با سیم بکسل ها به علت وجود رطوبت، وجود گازها و املاحی مانند نمک و گوگرد با توجه به شرایط محیطی، خطر خوردگی و اکسیداسیون طناب فولادی وجود دارد. استفاده مناسب از سیم بکسل در چنین شرایطی و روغن کاری مناسب و منظم می تواند طول عمر و کارکرد سیم بکسل را در چنین شرایطی افزایش یابد.
علاوه بر این قسمت خارجی سیم بکسل نیز در معرض انواع آلاینده‌های دیگرمحیطی قرار دارد. نازک شدن و کاهش سایز و قطر سیم آن می‌تواند در نهایت منجر به شکستن هسته و پارگی قسمت‌های داخلی آن شود. ترکیبات موجود در روغن کاری و روانکاری طناب فولادی از ساییدگی و خوردگی قسمت‌های درونی آن جلوگیری کرده و آلاینده‌های سطوح خارجی آن برای عملکرد بهتر آن را پاک می‌کند.

روغن کاری سیم بکسل چه زمانی باید انجام گیرد؟

معمولا در فرآیند تولید سیم بکسل در کارخانه ، روغن کاری و روانکاری هسته مرکزی از جنس فیبر سیم بکسل با روغن‌های مایع یا پترولاتوم انجام می گیرد. حال اگر هسته مرکزی سیم بکسل از جنس فولاد باشد، عمل روانکاری و روغن کاری با روغن و گریس انجام می گیرد.
در روش روغنکاری سیم بکسل هسته فولادی، روغن یا گریس را در قسمت انتهایی کابل فولادی پمپ می‌کنند که این کار باعث می‌شود تمامی قسمت‌های بیرونی و خارجی سیم بکسل به خوبی روغن کاری شود.
پس از روغن کاری های اولیه و پس از گذر زمان در استفاده از سیم بکسل ها بهتر است برای جلوگیری از شکستن و پارگی سیم بکسل روغن کاری منظم و برنامه ریزی شده انجام گیرد.

پیش از روغن کاری سیم بکسل چه نکاتی را باید انجام داد؟

اقداماتی پیش از شروع روغن کاری سیم بکسل وجود دارد که موجب افزایش تاثیر روغن کاری سیم بکسل گردد. برای این اقدام باید پیش از روغن کاری سیم بکسل، سیم بکسل را باید کاملا با استفاده از یک برس سیمی آغشته شده به حلال های نفتی و یا فشار هوا و بخار تمیز و پاکیزه نمایید.
پس از پاکیزه کردن سیم بکسل، آن را باید بلافاصله خشک و روغن کاری نمایید. زیرا در صورت خشک نکردن سیم بکسل، پس از مدتی شاهد زنگ زدن سیم بکسل خواهید بود.
برای روغن کاری سیم بکسل می‌توانید از اسپری، قلم مو، پارچه یا پمپ فشار استفاده نمود. از هوای فشرده و بخار برای پاکسازی آن در متراژهای بزرگ و صنعتی به دلیل تسریع در روند کار استفاده می‌شود.

روغن سیم بکسل

قیمت روغن های سیم بکسل به چه فاکتورهایی وابسته است؟

به طور کلی عوامل مختلفی در تعیین قیمت روغن های سیم بکسل و فروش سیم بکسل نقش دارند. از فاکتورهای موثر بر قیمت روغن های سیم بکسل می توان به : برندهای گوناگون، کیفیت روغن سیم بکسل، مقدار روغن سیم بکسل خریداری شده و نوع روغن سیم بکسل اشاره داشت.
اگر به دنبال خرید روغن سیم بکسل با کیفیت با قیمتی مناسب می باشید،می توان گفت فروشگاه فولاد بکسل یکی از بهترین فروشگاه ها در این زمینه است.فولاد بکسل علاوه بر روغن سیم بکسل فروش تمامی محصولات مرتبط به سیم بکسل ها از قبیل: فروش سیم بکسل و اتصالات آن، فروش بست بکسل ، فروش کلیپس ، فروش گوشواره سیم بکسل ، فروش شگل ساده ، فروش شگل تناژدار، فروش مهارکش ،فروش قلاب اس چشمی ، فروش قلاب اس گردان و… را بر عهده دارد.