سیم بکسل های نتاب

سیم بکسل های نتاب و مشخصات و کاربردهای آنها

سیم بکسل های صنعتی از نظر کاربرد دارای انواع زیادی مانند:سیم بکسل مخصوص کارهای ساختمانی،سیم بکسل معدن،سیم بکسل حفاری و… می باشند. یکی از سیم بکسل های پرکاربرد از نظر ساختاری و کاربرد، سیم بکسل نتاب می باشد.
این نوع سیم بکسل صنعتی به علت نوع ساختاری که دارد،هنگامی که تحت بار قرار میگیرد در برابر پیچش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. معمولا از سیم بکسل های نتاب در جرثقیل ها که چرخش بار در ارتفاعات باعث عدم تعادل و لنگر میشود مورد استفاده قرار می گیرد تا چرخش موجب کاهش ایمنی و بروز حوادث در جرثقیل هنگام حمل بار نشود.

سیم بکسل های نتاب

 

سیم بکسل های نتاب به طور کلی به دو دسته ی تک لا و چند لا دسته بندی می شوند که سیم بکسل نتاب تک لا دارای ۳ یا ۴ استرند و سیم بکسل نتاب چند لا دارای ۸ تا ۲۰ استرند می باشند. معمولا در هر لایه در این نوع سیم بکسل ها، استرند ها برخلاف جهت یکدیگر می پیچند و همین موضوع موجب مقاومت پیچشی این سیم بکسل می گردد.

 

سیم بکسل های نتاب

 

یکی دیگر از ویژگی های سیم بکسل های نتاب،تراکم بالای لایه های استرندهای تشکیل دهنده آن می باشد،همچنین مقاومت کششی بالای سیم بکسل های نتاب موجب شده تا این سیم بکسل به عنوان مناسب ترین و پرکابرد ترین سیم بکسل برای حمل بار در انواع جرثقیل در نظر گرفته شود.

 

 

ساختار سیم بکسل های نتاب

مغزی سیم بکسل های نتاب مانند سیم بکسل های استیل می باشد و به علت بافت ریزی که دارد انعطاف بیشتری نسبت به سایر سیم بکسل ها دارد.

 

سیم بکسل های نتاب

مشخصات مکانیکی سیم بکسل های نتاب:

مشخصات مکانیکی سیم بکسل نتاب به معنای سایز سیم بکسل نیست.مشخصات مکانیکی سیم بکسل های نتاب با توجه به کیفیت متریال مصرفی و قابلیت های تولید در فراوری فلزات مورد استفاده سنجیده می شود. در ادامه به شاخص ترین مشخصات مکانیکی سیم بکسل خواهیم پرداخت…

 

سیم بکسل های نتاب

فاکتورهای تاثیر گذار بر مشخصات مکانیکی سیم بکسل های نتاب:

۱- تنسایل (مقاومت کششی) سیم بکسل نتاب: یکی از مهمترین فاکتور های کیفیتی سیم بکسل های نتاب، که باتوجه به کیفیت مواد آلیاژ فولادی مورد استفاده در تولید سیم بکسل های نتاب سنجیده می شود،تنسایل مقاومت کششی سیم بکسل نتاب می باشد. مثلا اگر در تولید سیم بکسل نتاب از آلیاژهایی مانند درصد کربن، درصد منگنز و سیلیسیوم استفاده شده باشد، تنسایل مقاومتی سیم بکسل نتاب به نسبت مقاومت هریک از مواد آلیاژی تغییر خواهد کرد.
تنسایل مقاومتی سیم بکسل نتاب تابع سایز نمی باشد و اغلب در یکی از کلاس های ۱۷۷۰ و ۱۹۶۰ با دیمانسیون نیوتن بر میلی متر مربع ارزیابی می شود.

 

سیم بکسل های نتاب

 

۲- .MBLسیم بکسل نتاب: این مشخصه معرف حداقل نیروی شکست و پارگی سیم بکسل نتاب در برابر انواع وزن به حساب می آید و معیاری مهندسی برای بررسی میزان بار وارد بر سیم بکسل نتاب محسوب می شود. واحد سنجش این مشخصه ی مکانیکی،کیلو نیوتن است. MBL. سیم بکسل نتاب تابع سایز آن بوده و با بالا رفتن سایز مقدار آن بصورت لگاریتمی بالا می رود.

 

سیم بکسل های نتاب

 

۳- سختی سطحی و مقاومت سایشی سیم بکسل نتاب: این مشخصه در رابطه با سیم بکسل نتاب به علت نازک بودن مفتول های مورد استفاده شده در این نوع سیم بکسل در تولید این نوع سیم بکسل دارای اهمیت بالایی می باشد. میزان سختی سطحی سیم بکسل نتاب بصورت همزمان با تنسایل و بصورت موازی با آن بالا می رود و تا اندازه زیادی تابع عملیات حرارتی انجام شده بر روی مفتول های سیم بکسل و درصد کربن می باشد.

سیم بکسل های نتاب

 

انواع سیم بکسل های نتاب و مشخصات هریک:

سیم بکسل نتاب ۷×۱۹ : این نوع سیم بکسل نتاب به عنوان سیم بکسل حفاری نیز شناخته می شود.این نوع سیم بکسل دارای مغزی فولادی ۱۹ استرندی به هم تنیده می باشد.این سیم بکسل دارای ۷ مفتول در هر استرند می باشد.این نوع سیم بکسل نتاب یکی از پر کاربردترین سیم بکسل های نتاب از نظر نوع ساختار سیم بکسلی می باشد.
به طور کلی سیم بکسل نتاب ۱۹X7 در سایز های ۱۶ الی ۲۴ میلیمتر تولید می شود.این نوع سیم بکسل نتاب همچنین به وفور در بازار یافت می شود و برای خرید آن دچار مشکل نخواهید شد.

سیم بکسل های نتاب

 

سیم بکسل ۷×۳۵ نتاب تاورکرین ها  : این نوع سیم بکسل نتاب به عنوان سیم بکسل پوست ماری شناخته می شود.این نوع سیم بکسل نتاب دارای یک مغزی از نوع سیم بکسل ۱۹X7 می باشد که در خارج آن توسط تعداد بیشتری از استرندها در ردیف بیرونی کاور شده است.
کاربری سیم بکسل تاور کرین ۳۵X7 به نسبت سایر سیم بکسل های نتاب محدودتر می باشد.این نوع سیم بکسل نتاب تنها در برخی از ابر تاور کرین ها (جرثقیل های بزرگ)برای انتقال تجهیزات دریایی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.
سیم بکسل نتاب تاورکرین ها، هم بصورت آبکاری شده سطحی بر روی مفتول ها با عنصر فلزی زینک و آبکاری گالوانیزه عرضه می شود و هم بصورت سیاه و روغن اندود عرضه می گردد. استفاده از روغن بر روی سطح سیم بکسل نه تنها از تماس مستقیم آب با سطح فولادی سیم بکسل نتاب تاور کرین جلوگیری می کند بلکه تا اندازه ای نیز سبب کاهش اصطکاک و سایش سطحی می شود.

سیم بکسل 35X7 نتاب تاورکرین ها

مغزی سیم بکسل نتاب

مغزی سیم بکسل بخش مرکزی طناب است که رشته‌ها به دور آن تنیده می‌شوند. نقش مغزی مورد استفاده در سیم بکسل نتاب، نگهداری از رشته‌های طناب تشکیل دهنده ی سیم بکسل می‌باشد. بنابراین باید قطر مغزی سیم بکسل به اندازه کافی بزرگ باشد تا در هنگامی که طناب زیر بار است مانع تماس بین رشته‌ها باشد. مغزی سیم بکسل از دو نوع فولادی و الیافی تشکیل شده‌اند که با IWRC و FC معرفی می‌شوند. سیم بکسل با مغزی فولاد استحکام بالاتری دارد و در نتیجه انعطاف کمتری هم دارد. بنابراین نوع کاربرد سیم بکسل یک معیار خیلی مهم در انتخاب مغزی آن است. مغزی سیم بکسل خود نیز از چند رشته تشکیل می‌شود که آنها هم بافت خاص خودشان را دارند.
مغزی فولادی مورد استفاده در سیم بکسل نتاب ممکن است خود به خود مانند یک سیم بکسل مستقل عمل کند که در این صورت به آن مغزی سیم بکسل مستقل IWRC می‌گویند. در مورد سیم بکسل با قطر کمتر از ۱۰میلی‌متر مغزی فولادی معمولاً یک رشته مفتول فولادی WSC خواهد بود.
مغزی الیافی FC از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی تشکیل می‌شود. گرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل نتاب متداول است، الیاف مصنوعی مانند پلی‌پروپیلین همچنان به عنوان مغزی سیم بکسل نتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع سیم بکسل از نظر نمره:

سیم بکسل نتاب نمره ۸
سیم بکسل نتاب نمره ۱۰
سیم بکسل نتاب نمره ۱۲
سیم بکسل نتاب نمره ۱۴
سیم بکسل نتاب نمره ۱۶
سیم بکسل نتاب نمره ۱۸
سیم بکسل نتاب نمره ۲۰
سیم بکسل نتاب نمره ۲۲